Dlaczego warto rozważyć pójście na psychoterapię?

sobota , 6, Kwiecień 2019 Możliwość komentowania Dlaczego warto rozważyć pójście na psychoterapię? została wyłączona

Czy kiedykolwiek miałeś poczucie przytłoczenia i myślałeś, że nie poradzisz sobie z codziennością? Jeśli tak to nie jesteś jedyny. Według r5w.pl nawet 8 milionów Polaków doświadcza depresji, lęków i innych zaburzeń psychicznych. Inni potrzebują wsparcia, aby poradzić sobie z ciężką chorobą, zaburzeniami odżywiania lub nikotynizmem. Są też osoby, które zmagają się z problemami w relacjach, utratą pracy, śmiercią ukochanej osoby, stresem czy nadużywaniem alkoholu. Wszystkie te problemy są często destrukcyjne dla człowieka.
 

Czym jest psychoterapia?

Psycholog powinien pomóc w uporaniu się z problemami. Z psychoterapii korzystają ludzie w każdym wieku, aby żyć bardziej efektywnie, komfortowo i w pełni satysfakcji. W czasie terapii psycholog używa naukowo zatwierdzone procedury, by pomóc pacjentom doskonalić w sobie dobre przyzwyczajenia. Występuje wiele podejść do psychoterapii, wraz z — poznawczo-behawioralną, interpersonalną i innymi — które pomogą każdemu z osobna skonkretyzować swoje problemy.  Proces ten przebiega na współpracy i rozmowie. Pacjent ma zagwarantowane otoczenie wsparcia ze świadomością, że psychoterapeuta jest nastawiony neutralnie i nie będzie go w żaden sposób oceniał.  

Razem z psychologiem będziesz działać po to, żeby rozpoznać i zmienić wzory postaw, które nie pozwalają osiągnąć w pełni szczęścia. Psychoterapia nie tylko pomaga rozwiązać aktualne problemy, ale uposaża w nowe umiejętności, aby sprawniej radzić sobie ze wszystkimi wyzwaniami w przyszłości.

Kiedy wybrać się na psychoterapię?

Z powodu błędnego pojęcia o tym czym jest psychoterapia, mnóstwo potrzebujących się na nią nie decyduje. Nawet jeśli znają realia i nie opierają się na mitach, to ludzie często czują się zdenerwowani przed podjęciem walki o dobre samopoczucie. Trzeba przezyciężyć lęk, ponieważ jeśli poziom funkcjonowania nie jest taki jaki byśmy pożądali — psychoterapia może pomóc. Niektórzy ludzie korzystają z pomocy psychoterapeuty dlatego, że mają depresję, czują lęk lub złość przez dłuższy czas. Inni natomiast mogą potrzebować pomocy w chronicznej chorobie, która ma wpływ na emocje i zdrowie psychiczne. Są też ludzie wymagający szybkiego rozpoznania swoich problemów na przykład, gdy muszą zmierzyć się z widmem rozpadu związku, samotnością, przytłaczającą pracą, wypaleniem zawodowym itd.