Ostateczna lista kontrolna rejsu: O czym zapomniałeś?

10 kwietnia, 2023 przez Krzysztof Malinowski Brak komentarzy

Czy istnieje lepszy sposób na zwiedzanie świata niż rejs statkiem wycieczkowym? Zostaw brudne hostele i ciasne autobusy dla studentów i ciesz się zarówno życiem na pełnym morzu, jak i doświadczeniem światowej klasy hotelu, z nowym miejscem do odkrycia każdego dnia. To, co powinieneś spakować, zależy od tego, dokąd płyniesz, jak długo będziesz na pokładzie i co planujesz robić podczas rejsu: zwiedzanie, zakupy, zajęcia na lądzie i na morzu, wszystko, co tylko przyjdzie ci do głowy. Większość kabin będzie wyposażona w suszarkę do włosów o małej mocy, ręczniki i przybory toaletowe. Jest jednak kilka podstawowych rzeczy, które każdy pasażer powinien rozważyć podczas rejsu. Ubezpieczenie jest oczywiście wskazane, ale oto kilka rzeczy, o których być może nie pomyślałeś…

Leki na chorobę morską

Pierwsza sprawa jest oczywista. Jeśli kiedykolwiek byłeś na pokładzie statku pływającego po otwartym oceanie, wiesz, że warunki mogą zmienić się w jednej chwili. Od leków na receptę po opaski Sea-Band, czy zielone jabłka i herbatę imbirową (często dostępne w pokładowym room-service), porozmawiaj z lekarzem, aby uzyskać pełną listę opcji odpowiednich na rejs – ubezpieczenie przed spędzeniem całej podróży w centrum medycznym.

Mniejsza torba na najpotrzebniejsze rzeczy

Często zdarza się, że po wejściu na pokład docierasz do swojego pokoju przed bagażami. Na te kilka godzin, kiedy będą ładowane na pokład, weź ze sobą torbę podręczną na krem z filtrem, strój kąpielowy, kapelusz i okulary przeciwsłoneczne – może też książkę lub aparat fotograficzny albo ciepłą odzież, jeśli podróżujesz w zimne miejsce. Paszport i dokumenty podróżne również mogą być przydatne.

Przynieś własne napoje

Większość operatorów jest zadowolona, że możesz zabrać na pokład butelkę lub dwie, więc jeśli masz coś fajnego, co udało Ci się zachować, to czy jest lepszy moment niż zachód słońca na pełnym morzu? Warto też mieć przy sobie otwieracz do butelek i korek.

Kurtka

Nawet jeśli jesteś na Karaibach, na otwartej wodzie noc zapada szybko i może być zimno. Zabierz ze sobą lekką kurtkę do użytku na pokładzie. W razie wątpliwości skonsultuj się z operatorem.

Małe głośniki

Wyobraź sobie tę scenę: relaks na balkonie z drinkiem, oglądanie zachodu słońca z ukochaną osobą. Co sprawi, że będzie jeszcze lepiej? Twoja ulubiona muzyka, podczas gdy Ty będziesz się tym wszystkim delektować. Zatyczki do uszu Druga strona tej ostatniej wskazówki jest taka, że inni pasażerowie mogą mieć ten sam pomysł. Podczas gdy Ty najprawdopodobniej będziesz mógł spokojnie zasnąć kołysany przez fale, na wszelki wypadek, gdybyś znalazł się obok pokładowego klubu nocnego lub maszynowni, zatyczki do uszu mogą okazać się pomocne.

Formalny strój

Częścią tradycyjnego ceremoniału rejsów wycieczkowych jest strojenie się do kolacji i drinków. Większość panów nosi dziś raczej garnitury biznesowe niż smokingi, a formalne posiłki są oczywiście opcjonalne, jeśli wolisz uniknąć zamieszania z obsługą pokojową lub bufetem. Ale myślę, że jest to część zabawy.

Ubezpieczenie podróży na rejsie

Najlepiej jest mieć spokój ducha przed wyruszeniem w rejs na wypadek wpadki z bagażem, choroby lub obrażeń, więc inwestowanie w polisę, która obejmuje te ewentualności jest mądrym posunięciem. Ubezpieczenie turystyczne na rejs pozwoli Ci w pełni cieszyć się podróżą i wykorzystać jedno z najwspanialszych doświadczeń, jakie może spotkać każdego podróżnika.